• ...
  • Profilaktyka głosowa

4. ZANIECZYSZCZENIA

Wysoki poziom kurzu lub innych zanieczyszczeń (np.chemicznych) wpływa niekorzystnie na narząd głosu.

Kurz osadza się na błonie śluzowej, powodując podrażnienie, a co za tym idzie chrząkanie czy odruch kaszlu, który jest bardzo szkodliwy dla strun głosowych.

Również nikotyna powoduje niekorzystne przekrwienie śluzówki, dlatego osoby pracujące głosem powinny unikać przebywania w zadymionych pomieszczeniach (u palaczy szkodliwe substancje osadzają się w krtani na strunach głosowych – głos staje się niższy, chrapliwy, matowy).

 


5. KONTROLA MEDYCZNA

Głos jest dla nauczyciela narzędziem pracy, dlatego każda, trwająca dłużej dolegliwość głosowa powinna być skonsultowana u lekarza foniatry.

Bezwzględnie,gdy mamy chory głos, nie pracujemy!

 Przy wirusowym zapaleniu krtani(afonia, dysfonia) nie przedzieramy głosu- może to doprowadzić do niedomykalności fałd głosowych( rehabilitacja roczna).

Niezmiernie ważną rzeczą w profilaktyce głosowej są systematyczne badania kontrolne u lekarza foniatry( raz w roku u tego samego lekarza- jest w stanie wychwycić zmiany w obrębie narządu głosowego).

Wskazane jest badanie wideostroboskopem, które umożliwia w sposób dokładny zbadanie krtani, jej ruchów fonacyjnych i wychwycenie wszelkich zmian patologicznych.

Drukuj E-mail